Jaguar Cars Limited

Kdo by neznal automobilovou značku Jaguar, symbol rychlosti a luxusu. Přečtěte si něco více o jejím vzniku a vlastnostech automobilů této světoznámé značky.

Začátky a druhá světová válka

Firma byla založena v roce 1922 ve Velké Británii ještě pod jménem Swallow Sidecars Company. Společně ji založili Sir Williem Lyons a William Walmsley, v roce 1945 došlo k přejmenování společnosti na Jaguar Cars Limited. Vozy měly být sportovní a působit luxusně.

Pokud vás třeba zajímají i bojová vozidla, přečtěte si o nich více zde.

Oba zakladatelé založili firmu specializovanou na výrobu motocyklových sajdkár. První pojmenování vozu Jaguar nesly až čtyřdveřové limuzíny, které byla prodávány jako SS Jaguar. Firma se před druhou světovou válkou začala věnovat i automobilovým motorům a sportovním modelům aut. Na začátku války se výroba vrátila zpět k původní produkci sajdkár. Firma se ale dostala i k práci v leteckém průmyslu, což pro její pracovníky znamenalo spoustu nových poznatků a zkušeností.

Informujte se o tandemových seskocích.

Po válce bylo obtížné znovu rozběhnout výrobu nových vozů a to nejen proto, že bylo několik automobilek značky Jaguar vybombardováno. V té době se vyráběly levné úsporné vozy a zároveň se firma snažila cílit i na americký trh. Britskou značku pak proslavil vůz Jaguar D-Type, závodní automobil s aerodynamickou karoserií, která byla inspirována právě již zmíněnou prací v leteckém průmyslu. Mimo jiné dokázal vůz dosáhnout rychlosti280 km/h. Díky vozu Jaguar D-Type pak vznikly i vozy E-Type, C-Type, které dokázaly vyvinout rychlost až240 km/h.

Jaguar E-Type

Jaguar E-Type se stal nejznámějším a nejtypičtějším vozem britské automobilky. Byl vyráběn mezi léty 1961 – 1975. Nejrůznějšími odborníky je tento automobil označován jako nejkrásnější vůz dvacátého století. Jestli je to pravda musíte posoudit sami, něco na těch specifických křivkách vozu ale přece jenom bude. Vůz se vyráběl buď jako kupé s pevnou střechou a nebo ve variantě otevřený roadster.

Lákají vás adrenalinové zážitky? Přečtěte si o nich více!